Dializy w niewydolności nerek

Zaburzenia funkcjonowania układu moczowego to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Niewydolność tego organu prowadzi do zatrucia organizmu toksynami i produktami ubocznymi przemiany materii, co może mieć tragiczne skutki. W szczególnie trudnych przypadkach szansą dla zwierzęcia może być dializa.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do dializy konieczne jest wykonanie przez lekarza weterynarii ogólnego badania klinicznego, analizy moczu i krwi oraz badania USG. Mają one na celu ustalenie stopnia niewydolności nerek oraz ocenienie szans wznowienia przez nerki pracy po wypłukaniu z organizmu toksyn. Rozpoznanie i odpowiedzialnie podjęta decyzja są tak ważne, ponieważ dializy u psów to zabiegi trudne, stresujące dla zwierzęcia oraz bardzo kosztowne.

Przebieg dializy

Terapia może trwać od 5 do nawet 15 dni i musi przebiegać w sterylnych, szpitalnych warunkach, pod ciągłą kontrolą weterynarzy. Sam przebieg dializy wygląda bardzo podobnie do zabiegu przeprowadzanego u ludzi. Pierwszy krok to odpowiednie dobranie cewnika do wielkości zwierzęcia oraz jego wszycie w jamę brzuszną. Do niego podłączane są worki z płynami, a dzięki regulacji przepływu możliwe jest stopniowe wypłukiwanie z organizmu toksyn. Weterynarze nieustannie kontrolują stan psa i przeprowadzają badania morfologiczne, pozwalające ocenić poziom szkodliwych substancji. Niekiedy konieczne okazuje się podanie antybiotyków i leków wspomagających. Dlatego oprócz cewnika psom zakłada się również wenflon, pozwalający na szybkie podanie dodatkowych substancji. W zależności od ogólnego stanu zdrowia, niezbędna może okazać się też kontrola kardiologiczna.

Rokowania

Dializa nie jest zabiegiem, który na stałe przywróci zwierzęciu zdrowie, ale na leczenie reaguje on najczęściej bardzo pozytywnie. Największy stres pies będzie z pewnością odczuwał na początku ze względu na sam pobyt w szpitalu i nieobecność właścicieli, którym nie wolno odwiedzać pupila. Jednak w wyniku odtrucia organizmu polepsza się samopoczucie psa i wraca chęć do życia.

W przypadku niewydolności nerek, po opuszczeniu szpitala zwierzę należy stale otaczać wyjątkowo troskliwą opieką – po odtruciu organizmu pies musi przestrzegać specjalnej diety leczniczej oraz raz w miesiącu mieć badaną krew. Konsekwencja właścicieli jest wyjątkowo ważna, bo nerki nie są narządem, który jest w stanie się zregenerować, a odstępstwo od zaleceń może spowodować kolejne zatrucie organizmu.

Powiązane artykuły