Przewlekła niewydolność nerek u psa – objawy i przebieg choroby

Nerki pełnią ważną rolę – odpowiadają za produkcję moczu i regulowanie gospodarki wodnej, kwasowo-zasadowej i mineralnej. Dzięki ich pracy możliwe jest usunięcie z organizmu szkodliwych substancji oraz toksyn. Odpowiadają także za produkcję w organizmie witaminy D oraz hormonów.

Przewlekła niewydolność tego narządu może zatem prowadzić do wielu zmian w organizmie, które negatywnie odbiją się na zdrowiu i samopoczuciu zwierzęcia. Przyczyn schorzenia i powiązanych z nim chorób może być wiele – są to m.in. nowotwory nerek, wielotorbielowatość, zapalenie kłębuszkowe lub tkanki śródmiąższowej, amyloidoza, leptospiroza, babeszjoza, hiperkalcemia, nefropatia cukrzycowa, zakażenia bakteryjne.

Opiekunowie niektórych ras powinni zdawać sobie sprawę z podwyższonego ryzyka wystąpienia niewydolności nerek – wśród psów szczególnie zagrożonych znalazły się golden retrievery, owczarki niemieckie, berneńskie psy pasterskie, samojedy, shih tzu, cocker spaniele, chow-chow, dobermany czy pudle.

Objawy niewydolności nerek

Ich występowanie jest najczęściej reakcją organizmu na zatrucie toksynami. Uszkodzenie nerek przekłada się także na wzrost ciśnienia tętniczego i zaburzenie pracy serca. Nadczynność przytarczyc oraz zapalenie kości, to kolejne niebezpieczne następstwa schorzenia. O tak zwanym zespole mocznikowym mogą świadczyć zatem różnorakie dolegliwości:

- częstomocz i krwiomocz,

- wymioty,

- biegunka,

- osłabienie i apatia,

- niedokrwistość,

- bolesność mięśni i sztywny chód,

- halitoza,

- zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego – m.in. drżenie, świąd, zaburzenia świadomości.

Przebieg choroby

Przewlekła niewydolność nerek wiąże się ze stopniowym pogarszaniem się ich funkcjonowania, co prowadzi do nieprawidłowej filtracja krwi i zaburzenia produkcji hormonów. Narząd ten posiada jednak dużą rezerwę czynnościową, co oznacza, że nawet obniżenie funkcjonalności poszczególnych komórek nie powoduje, że nerki całkowicie przestają działać. Nie zawsze jest to korzystne – widoczne objawy pojawiają się późno, gdy choroba jest już zaawansowana, co utrudnia leczenie.

Początki choroby przebiegają niemal bezobjawowo, dzięki mechanizmom wyrównawczym, zdrowe komórki przejmują funkcję tych uszkodzonych. Postawienie diagnoz możliwe jest tylko na podstawie badania moczu.

Wraz z rozwojem choroby podwyższa się poziom kreatyniny w surowicy, co wskazuje na wczesne stadium mocznicy. Jej objawy stopniowo ulegają zaostrzeniu.

Powiązane artykuły