Dieta psów z niewydolnością nerek

Elementem terapii w przypadku psów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek jest żywienie, które spełnia funkcję leczniczą. Jego samodzielne skomponowanie jest niezwykle trudne, bo ważne są proporcje składników oraz ich dobór. Producenci karm gotowych wychodzą naprzeciw potrzebom psów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek i wprowadzają na rynek specjalnie skomponowane pożywienie. Dla właścicieli zwierząt jest to duże ułatwienie i gwarancja, że zastosowana dieta spełnia swoje zadanie.

Zmiany w organizmie a dieta

Jednym ze skutków mocznicy może być utrata przez psa apetytu, a co za tym idzie – spadek wagi. Dlatego tak ważny jest wybór jedzenia, które będzie smakowało psu, co daje szansę, że zje go więcej. Warto zwracać uwagę również na jego kaloryczność.

Konsekwencją zaburzeń pracy nerek bywa także wtórna nadczynność przytarczyc i wahaniami poziomu wapnia w organizmie. Mogą zatem pojawić się ubytki w tkance kostnej występujące równocześnie ze zwapnieniami w tkankach miękkich. Dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja diety w składniki mineralne. Odpowiednie dawki wapnia powinny iść w parze ze zmniejszoną ilością sodu. Ma to związek ze wzrostem ciśnienia tętniczego, co jest jednym z objawów przewlekłej niewydolności nerek. Dieta powinna zawierać również ograniczoną ilość fosforu, który u psów cierpiących na schorzenia nerek, nie jest efektywnie usuwany z organizmu i może prowadzić do wtórnej nadczynności przytarczyc. Osłabiona praca nerek może prowadzić także do wypłukiwania z organizmu witamin, których poziom musi zostać uzupełniony dzięki odpowiedniej karmie. Witaminy E, C oraz flawonoidy wpływają ponadto korzystnie na zahamowanie procesów degeneracyjnych w obrębie komórek nerkowych.

Wymaganiem stawianym wobec diety nerkowej jest także ograniczenie dostarczanego psu białka i zastąpienie jego niedoborów wysokiej jakości węglowodanami i tłuszczami. Ma to na celu uniknięcie odkładania się w organizmie odpadów azotowych, które nie są efektywnie wydalane.

Dieta komponowana w domu

Karmy lecznicze gwarantują odpowiednio zbilansowany posiłek, może się jednak zdarzyć, że pies odmawia ich jedzenia. Wówczas właściciele zmuszeni są samodzielnie przygotowywać posiłki, które będą odpowiednie dla psa z niewydolnością nerek. Ważna jest wówczas konsultacja z lekarzem, który na podstawie stanu zwierzęcia, pomoże dobrać indywidualną dietę.

Podstawą pożywienia będzie z pewnością ryż, ilość dodawanego mięsa nie może być duża – maksymalnie 200 g. Oleje roślinne, marchew i ugotowane białko jaj to dodatki, które uzupełnią posiłek. W zależności od stanu zdrowia konieczne może się okazać stosowanie dodatkowych suplementów, np. fosforanu wapnia, węglanu wapnia, multiwitaminy dla psów, chlorku potasu.

Powiązane artykuły