Jak rozpoznać chorobę serca u psa

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, bezpośrednio związane z pracą serca, mogą dotknąć psa bez względu na jego wiek, płeć i rasę. Lekarze weterynarii wyróżniają jednak kilka grup szczególnie narażonych na występowanie podobnych problemów, są nimi:

- psy młode – między 2. a 12. miesiącem życia – u których wada serca jest wrodzona. W niektórych przypadkach objawy zauważalne są później, jednak z reguły już w wieku szczenięcym można dostrzec, że jeden z psów jest słabszy, wolniej przybiera na wadze, więcej śpi i jest mniej aktywny niż rodzeństwo;

- psy ras dużych, najczęściej w wieku 4-8 lat, u których diagnozuje się kardiomiopatię rozstrzeniową. Predyspozycje do tej choroby występują u określonych ras: dobermanów, owczarków niemieckich, bokserów. Osłabienie, wodobrzusze i postępujące wyniszczenie organizmu to najczęstsze objawy schorzenia;

- psy starsze w wieku od 7 do 14 lat, należące do ras małych, które dotyka niedomykalność zastawki dwudzielnej. Predyspozycje do występowania schorzenia również związane są z rasą, najczęściej problem ten dotyczy jamników, yorkshire terierów oraz pudli.

Na co powinien zwrócić uwagę właściciel?

Pierwsze objawy choroby serca mogą nie wzbudzić podejrzeń – zwłaszcza jeśli dotykają psa starszego. W miarę rozwoju choroby pojawia się jednak coraz więcej swoistych objawów i towarzyszących im schorzeń. O lewokomorowej niewydolności serca mogą świadczyć:

- kaszel – szczególnie napadowy, wilgotny, którego ataki stopniowo się wydłużają. Pojawia się najczęściej w momentach ożywienia, np. towarzyszy witaniu właściciela, wyjściu na spacer; może występować również bezpośrednio po przebudzeniu;

- obrzęk płuc – wiąże się bezpośrednio z kaszlem i gromadzeniem się w pęcherzykach płucnych płynu. Jeśli jego ilość jest zbyt duża, dochodzi do obrzęku, który uniemożliwia psu normalne oddychanie.

Dla prawokomorowej niewydolności typowe jest natomiast wodobrzusze, które można rozpoznać na podstawie powiększonego obrysu brzucha. Chociaż jego przyczyną jest nieprawidłowy przepływ krwi w naczyniach, daje objawy ze strony układu trawiennego. Objawem w przypadku niektórych chorób serca są również omdlenia trwające od kilu sekund nawet do kilku minut.

Diagnostyka i leczenie

Wczesne zaobserwowanie problemów i podjęcie leczenie pod okiem weterynarza ma ogromny wpływ na zdrowie psa i długość jego życia. Ważne są również wizyty kontrolne, w trakcie których weterynarz osłucha psa i w razie wątpliwości może zalecić konsultację kardiologiczną. W przypadku ras o szczególnych predyspozycjach do chorób serca warto profilaktycznie przeprowadzać również badania EKG i echo serca.

Powiązane artykuły