Dieta psa chorego na serce

Kłopoty zdrowotne przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu psa oraz jego samopoczucie. Leczenie bywa procesem długotrwałym i powinno być wspomagane odpowiednią dietą.

Specyfika diety sercowej

Niezależnie od tego, czy kłopoty z sercem mają charakter wrodzony czy nabyty, opiekun musi zadbać o odpowiednią dietę, która pomoże utrzymać optymalną wagę ciała i zapobiec nadmiernemu obciążeniu serca. Z drugiej strony choroba może prowadzić do wyniszczenia organizmu i przeciwdziałanie kacheksji jest bardzo ważne dla poprawy komfortu życia zwierzęcia. Utrata apetytu na skutek przyjmowania leków to częsty problem i wówczas ważny jest smak karmy, który zachęci psa do jedzenia, częste podawanie małych porcji oraz podgrzewanie karmy mokrej.

Dieta psów z problemami kardiologicznymi powinna również zawierać odpowiednie proporcje składników, takich jak witaminy z grupy B, tauryna i karnityna. Ograniczone powinny natomiast zostać dawki sodu i chlorków.

Karmy gotowe specjalnie dla chorych psów

Część właścicieli decyduje się na samodzielne komponowanie diety psa i przygotowywanie posiłków. W przypadku pojawienia się problemów kardiologicznych będzie to jednak o wiele trudniejsze zadanie, dlatego optymalnym wyjściem jest decyzja o wyborze specjalistycznej karmy gotowej. Powinna być ona podawana od momentu diagnozy do końca życia psa. Jednak hiperlipidemia, schorzenia trzustki lub niedobór sodu mogą stanowić przeciwwskazanie do ich stosowania, dlatego najlepiej wybór skonsultować z lekarzem weterynarii.

Producenci karm specjalnie dla psów z chorobami serca dbają przede wszystkim o optymalne proporcje i dobór składników. Ma to szczególne znaczenie w trakcie lekoterapii, ponieważ niektóre z preparatów mogą przyczyniać się do utraty z organizmu tiaminy, której poziom w organizmie można uzupełnić dzięki pożywieniu. Karma przyczynia się również do odciążenia serca i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Jest to możliwe dzięki obniżeniu ilości sodu – w karmach dla psów zdrowych jest go znacznie więcej, bo inne jest ich zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Podobnie jest w przypadku fosforu – choroby serca współwystępują niejednokrotnie z niewydolnością nerek i producenci karm uwzględniając to ryzyko, odpowiednio obniżają ilość pierwiastka w pożywieniu.

Gotowe karmy pomagają przeciwdziałać zwiększeniu ilości wolnych rodników w organizmie. Psy z problemami kardiologicznymi są szczególnie narażone na zaburzenia środowiska wewnętrznego organizmu, które pomagają stabilizować dodawane do pożywienia flawonoidy.

Powiązane artykuły