Choroby serca u psów

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia mogą dotknąć psa w każdym wieku, pojawiają się na różnych etapach życia – u szczeniąt, psów młodych oraz tych starszych. W zależności od wieku różna może być jednak specyfika dolegliwości. W przypadku szczeniąt najczęściej mówi się o wadach wrodzonych, które diagnozowane są między 3. a 24. miesiącem życia. Młode psy borykają się z reguły z kardiomiopatią rozstrzeniową. Dolegliwości na tym etapie życia mają bardzo często związek z rasą, szczególne predyspozycje obserwuje się u psów dużych: owczarków niemieckich, dogów, dobermanów, nowofundlandów.

Najczęstszą dolegliwością wśród psów w podeszłym wieku jest natomiast niedomykalność zastawek. Schorzenie jest charakterystyczne dla niewielkich ras: jamników, pudli, terierów.

Rozpoznanie schorzenia

Pierwsze objawy chorób serca musi wychwycić właściciel – często bywają mylone z chwilowym osłabieniem lub starzeniem się psa. Mniejsza aktywność, unikanie zabaw i wysiłku, większa potrzeba snu to sygnały, które powinny zaniepokoić opiekunów. Szczególnie jeśli towarzyszy im kaszel spowodowany gromadzeniem się płynu w płucach i oskrzelach. Początkowo może pojawiać się sporadycznie, ale z czasem jego napady są częstsze i bardziej intensywne. Zaawansowana choroba serca wiąże się z obrzękiem płuc, który oprócz kaszlu objawia się dusznościami, mogącymi prowadzić do utraty przytomności. Również wodobrzusze jest sygnałem, że warto przeprowadzić diagnostykę kardiologiczną.

Wymienione objawy muszą być zweryfikowane podczas badań przeprowadzonych przez lekarza weterynarii, który postawi diagnozę. Do rutynowych działań należy osłuchiwanie stetoskopowe płuc i serca oraz mierzenie tętna. Pozwalają one na wykrycie szmerów i mogą stać się podstawą wstępnej diagnozy.

Aby dokładnie określić typ schorzenia oraz ustalić sposób leczenia, konieczne będą badania dodatkowe:

- RTG – daje obraz serca oraz pozwala wykryć zmiany w płucach,

- elektrokardiograficzne – wykrywa przeciążenie serca oraz arytmie,

- echokardiograficzne – najbardziej precyzyjne z badań, pozwalające szczegółowo określić każdy rodzaj schorzenia.

Leczenie

Postawienie diagnozy pozwala na podjęcie leczenia. Powrót do zdrowia może być bardzo trudny, a w wielu przypadkach niemożliwy, ale choroba serca nie wyklucza normalnego życia. Najważniejsza jest troskliwa opieka właścicieli – podawanie leków i stosowanie diety, które poprawią komfort życia zwierzęcia.

Powiązane artykuły