Rola diety i metod naturalnych w leczeniu i profilaktyce chorób wątroby

Większość właścicieli psów decyduje się na korzystanie z karm suchych i mokrych, dostępnych w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych. Niektórzy są jednak zdania, że samodzielne komponowanie posiłków jest korzystniejsze dla zdrowia pupila. Wybór jedzenia przemysłowego wytworzonego z mięsa złej jakości lub zawierającego jego niewielką ilość może powodować niedobory ważnych składników i pogłębiać problemy wątrobowe. Naturalne jedzenie, odpowiednio skomponowane, może natomiast być mniej obciążające dla wątroby i wspomagać jej funkcjonowanie.

Choroby wątroby a odżywianie

Wątroba pełni w organizmie psa ważną funkcję – jej zadaniem jest oczyszczanie organizmu z toksyn, ułatwienie trawienia i wchłaniania tłuszczów oraz produkcja glikolu i niektórych białek surowicy krwi.

Stan narządu można ocenić dzięki oznaczeniu we krwi wskaźników – enzymów: ALT, AST, GGT, ALP. Ich podwyższenie może świadczyć o problemach w funkcjonowaniu wątroby. Aby temu zapobiegać, ważne jest jej oczyszczanie, w czym może pomóc sposób odżywiania oparty na naturalnych składnikach samodzielnie skomponowanych przez opiekunów. Regularne oczyszczanie wątroby w sposób widoczny przekłada się na kondycję psa – staje się on bardziej energiczny, poprawia się trawienie, odporność, sierść staje się zdrowa i lśniąca.

 

Zasady zdrowego i naturalnego żywienia psa

1. Oczyszczanie – nawet jeśli wyniki nie wskazują niczego niepokojącego, warto zdecydować się na dietę oczyszczającą co pół roku – maksymalnie co 12 miesięcy. Pozwoli to zapobiegać ewentualnym problemom z wątrobą.

2. Podwyższone wskaźniki wątroby powinny skłonić opiekunów zwierzęcia do dodatkowej czujności. Wówczas wskazane jest badanie krwi nawet co 3-6 miesięcy, żeby jak najwcześniej wykryć ewentualne problemy.     

3. Komponując posiłki dla psa, należy unikać mięs tłustych – mięsa kaczki, jagnięciny, wołowiny. Niewskazane jest również podawanie szpiku z dużych kości, który zawiera znaczą ilość tłuszczu.

4. Kupując mięso lub produkty mięsne dla psa, warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie. Toksyczne dodatki z pewnością odbiją się nieskorzystanie na kondycji wątroby.

5. Pracę wątroby można wspomagać naturalnymi składnikami dodawanymi do przygotowywanych samodzielnie posiłków. Wydzielanie żółci i czynności wątroby wspomagają na przykład zielone warzywa, rzeżucha, bazylia oraz kurkuma. Do pożywienia można dodać także ocet jabłkowy – w proporcji od ¼ do 1 łyżeczki. Pozytywny wpływ na funkcjonowanie narządu mają również sałata, liście mniszka lekarskiego oraz kwiat rumianku.

Powiązane artykuły