Choroby wątroby u psa

Zwierzę może dotknąć szereg dolegliwości związanych z zaburzoną pracą wątroby, są to przede wszystkim: choroba Rubartha, czyli zakaźne zapalenie wątroby, leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby. Powszechne są również dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby dotyka młode psy i jest to choroba nieuleczalna. O możliwości jej wystąpienia świadczą: wymioty i biegunka, apatia, utrata apetytu, ból brzucha oraz gorączka. Zdrowie i życie psa zależy od szybkiej reakcji właścicieli, bowiem zapalenie wątroby rozwija się w ciągu 5-7 dni i może zakończyć się śmiercią zwierzęcia. Leczenie polega na walce z objawami – stosowane są leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, nawaniające i hamujące biegunkę. Ważna jest również regeneracja wątroby oraz antybiotykoterapia przeciwdziałająca zakażeniom wtórnym. Najlepszym rozwiązanie jest regularne szczepienie psa przeciw chorobie Rubartha.

 

Leptospiroza to choroba bakteryjna atakująca nerki bądź wątrobę. Opiekunów powinny zaniepokoić gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Leczenie zależy od stopnia rozwoju choroby, dlatego w razie wystąpienia jej pierwszych symptomów należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Skutecznym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie.

 

Zapalenie wątroby – może przyjąć postać ostrą lub przewlekłą, związaną z nawrotami choroby. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gorączka, obrzęk i ból brzucha, zażółcone białka oczu i dziąsła, krwawienie z dziąseł i zmieniona barwa kału i moczu powinny zaalarmować właściciela. Szczególnie w przypadku powtarzającego się zapalenia wątroby konieczna jest szybka reakcja, ze względu na ryzyko zaatakowania mózgu. W zależności od diagnozy lekarz zaleci także zmianę diety zwierzęcia.

 

Oboczne wrotne krążenie wątroby ma podłoże genetyczne i jest diagnozowane u szczeniąt przed ukończeniem 1 roku życia. Jedyną metodą leczenia jest interwencja chirurgiczna i przywrócenie prawidłowego przepływu krwi przez wątrobę.

 

Marskość wątroby jest konsekwencją przewlekłego zapaleniem wątroby lub uszkodzenia tego narządu przez stosowanie leków (sterydów, leków przeciwdrgawkowych oraz paracetamolu). Do marskości mogą doprowadzić również zatrucia.

 

Nowotwory wątroby – związane najczęściej z podeszłym wiekiem zwierzęcia, zwykle nie dają swoistych objawów. Diagnoza możliwa jest w oparciu o specjalistyczne badania USG, RTG, biopsję wątroby i badania histopatologiczne. W zależności od stanu zwierzęcia, lekarz może podjąć decyzję o operacyjnym usunięciu guza.

Powiązane artykuły